مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

دندان درد در بارداری و درمان التهاب لثه در بارداری با روش های ساده

مطالب پربازدید

چرا دندان درد در دوران بارداری امری مهم است

بارداری زمان زیبایی است و البته او همه کارها را برای اطمینان از سلامتی 9 ماهه خود انجام خواهد داد . این شامل مراقبت های مناسب قبل از زایمان ، حفظ رژیم غذایی سالم ، ورزش و حتی کنار گذاشتن برخی عادت ها (که باعث دندان درد در بارداری میشود) است.

اما اگرچه همه اینها برای سلامت کلی شما در دوران بارداری ضروری است ، اما مهم است که از بهداشت دندان خود غافل نشوید.

یکی از موارد حاملگی غیر منتظره ، درد دندان یا حساسیت دندان است . اما با کار خوب دندان و مراجعه به دندانپزشک ، دندان ها و لثه های خود را سالم بدارید.

دندان درد در بارداری و جنسیت جنین ، دندان درد در بارداری نشانه چیست

مطالب پربازدید

دلایل دندان درد در دوران بارداری چیست؟

بیشتر زنان باردار در طول بارداری خود انتظار برخی ناراحتی ها را دارند . همه افراد داستان های بیماری وحشتناک صبح را شنیده اند . و برای کسی پوشیده نیست که بارداری باعث تورم پا ، کمردرد ، خستگی و مه مغزی می شود . (خدا را شکر که کودک در پایان این سفر ارزشش را دارد.)

اما وقتی صحبت از دندان درد در بارداری می شود ، این مسئله بارداری می تواند شما را متعجب کند . با این حال ، مشکلات دندان درد در دوران بارداری شایعتر از تصور برخی افراد است.

اغلب زنان باردار در دوران بارداری از دندان های عفونتی رنج می برند. که یک عارضه بدی بوده و می تواند برای جنین بسیار خطرناک باشد. درمان درد دندان عفونتی توسط گیاهان دارویی برطرف می شود و گیاهان دارویی برای رفع درد های ناشی از عفونت بسیار موثر بوده و همینطور درد را نیز کاهش می دهد.

درمان درد دندان در دوران بارداری

بدن در طول بارداری تغییرات زیادی متوجه میکند . می توانید برای آن از تغییرات هورمونی تشکر کنید . به همان روشی که افزایش استروژن و پروژسترون ممکن است مسئول علائمی مانند استفراغ و حالت تهوع باشد .

مطالب پربازدید

تجمع پلاک می تواند دلیل اصلی خونریزی لثه و عفونت باشد . بیماری که به عنوان التهاب لثه در دوران بارداری شناخته می شود . این بیماری تا 75 درصد از منبع مورد اعتماد زنان باردار را تحت تأثیر قرار می دهد ، بنابراین اگر آن را داشته باشید ، تنها نیستید.

التهاب لثه و دندان درد در بارداری

بسته به شدت التهاب لثه در دوران بارداری ، ممکن است به بیماری لثه مبتلا شوید . این یک عفونت جدی در لثه است که به استخوان حمایت کننده از دندان آسیب می زند و در نتیجه از دست دادن دندان ایجاد می شود.

بعضی از خانم ها تومورهای بارداری نیز دارند که به دلیل پلاک بیش از حد نیز ایجاد می شود . نگران نباشید – این موارد ترسناک به نظر می رسند ، اما رشد غیر سرطانی در لثه ها هستند.

البته ، سرطانی باشد یا نباشد ، این رشد بیش از حد بافت (که اغلب در سه ماهه دوم بارداری اتفاق می افتد) می تواند . باعث حساسیت و درد شود ، خوردن و آشامیدن را دشوار می کند . خبر خوب این است که این تومورها معمولاً پس از تولد از بین می روند .

دندان درد در بارداری چیکار کنم ، دندان درد در بارداری خطرناک است

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

تاثیر التهاب به روی اشتها

به نظر می رسد که این احتمالات کافی نیست ، بارداری می تواند اشتهای شما را نیز تغییر دهد و اشتیاق به برخی غذاها برای شما کاملاً طبیعی است. مشکل این است که بعید است هوس غذاهای سالم کنید.

اگر به طور مداوم به دنبال میان وعده های حاوی قند یا کربوهیدرات برای رفع احساسات شدید هستید ، احتمال پوسیدگی دندان وجود دارد که منجر به پوسیدگی دندان می شود.

و اگر لذت ناخوشایند زندگی با ریفلاکس اسید یا تهوع صبحگاهی را احساس می کنید ، استفراغ مکرر یا اسید معده در دهان شما می تواند به آرامی به مینای دندان آسیب برساند و علت به حساسیت دندان شود.

درمان دندان درد در دوران بارداری چیست؟

چه از درد دندان ، لثه حساس ، یا زخم رنج ببرید ، درد دهان لزوماً لذت مهمی ندارد . اول کار : به دندانپزشک بسپارید.

اگر دندان درد دارید که از بین نمی رود ، در سکوت رنج نکشید . بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید و فراموش نکنید که باردار هستید .

انجام اشعه ایکس دندان و برخی از اقدامات دندان پزشکی در دوران بارداری بی خطر است . اما بسته به مدت زمانی که شما در آن هستید ، دندانپزشک ممکن است توصیه کند برخی از درمان ها حداقل تا سه ماهه دوم موکول شود.

این ممکن است در صورت نیاز به پر کردن یا کانال ریشه ، که به بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی نیاز دارد – و ممکن است خطر سقط جنین در سه ماهه اول را افزایش دهد . اما طبق کلینیک مایو ، از آنجا که اندام های حیاتی کودک شما در سه ماهه دوم رشد می کنند . در صورت تاخیر در انجام برخی از اقدامات ، دندانپزشکان خطر عوارض جانبی کمتری دارند.

با نظافت خود همراه باشید

برای اینکه روشن باشد ، روش های معمول مسواک زدن به کودک شما آسیب نمی رساند . بنابراین به صورت عادی به این برنامه تمیز کردن ادامه دهید . در واقع مسواک زدن ممکن است حساسیت پلاک را از بین ببرد.

تمیز کردن نیز می تواند التهاب لثه را درمان کند. با توجه به خطر ابتلا به التهاب لثه در دوران بارداری ، دندانپزشک شما ممکن است مسواک زدن مکرر در دوران بارداری را توصیه کند – شاید هر 3 ماه برخلاف هر 6 ماه.

از بین بردن پلاک همچنین می تواند ناراحتی ناشی از توده های بارداری و رشد غیرسرطانی لثه را برطرف کند. فقط بدانید که ممکن است تا قبل از تولد توده از بین نرود و این اشکالی ندارد.

دندان درد در اول بارداری ، دندان درد در بارداری باید چیکار کرد

در صورت لزوم درمان های پیشرفته تری را اختصاص کنید

گاهی اوقات ، تومور در مصرف غذا تداخل ایجاد می کند . در این صورت ممکن است دندانپزشک شما را در مورد برداشتن بررسی کند اما باید تا سه ماهه دوم یا سوم بارداری صبر کنید . این روش شامل بی حسی موضعی برای بی حس شدن اطراف لثه است.

اگر در دوران بارداری به بیماری لثه مبتلا شده اید و دندانپزشک شما نمی تواند یک دندان شل را نجات دهد . کشیدن درد دندان سه ماهه دوم می تواند درد و حساسیت را متوقف کند . سپس می توانید گزینه های جایگزینی دندان را با دندانپزشک خود مانند دندانپزشک در میان بگذارید

کاشت دندان یا پل های ثابت دندان – هر دو بعد از سه ماهه دوم ایمن نیستند.

درمان های خانگی برای دندان درد در بارداری

اگر دندانپزشک درمان دندانپزشکی خود را تا سه ماهه دوم به تأخیر می اندازد . در این بین کارهای زیادی برای تسکین درد در خانه می توانید انجام دهید . شما می توانید با شناسایی غذاها و نوشیدنی هایی که حساسیت یا درد را تشدید می کنند شروع کنید .

برخی از خانم ها دریافتند که حساسیت آنها هنگام خوردن غذاهای گرم یا نوشیدن نوشیدنی گرم افزایش می یابد . در حالی که برخی دیگر به نوشیدنی های سرد یا غذاهای سرد حساسیت دارند . دهانشویه های حاوی الکل نیز می توانند دندادن درد در بارداری را بدتر کنند.

شستشوی دهان با آب گرم و نمک ممکن است تورم و التهاب را کاهش دهد . یا برای کاهش التهاب کمپرس سرد را به قسمت خارجی گونه خود بمالید.

از پزشک یا دندانپزشک خود بپرسید که آیا مصرف داروی ضد عفونی کننده دندان پزشکی بدون نسخه . که حاوی بنزوکائین یا مسکن درد مانند ایبوپروفن (Advil) یا استامینوفن (Tylenol) است ، بی خطر است.

چگونه می توان از دندان درد در بارداری جلوگیری کرد

از نظر جسمی ، با تمام آنچه در طول بارداری پشت سر می گذارید ، می توانید احتمال درد دندان در بارداری را کاهش دهید . که با توجه به خطر ایجاد مشکلات دندانی مهم هستند .

مراقب دندانپزشکی خود نباشید. شما بیشتر خسته و درد خواهید کرد . بنابراین خوابیدن بدون مسواک زدن آسان است – این کار را نکنید . به یک پروتئین خوب بچسبید . همچنین برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و دندان درد در بارداری و تقویت دندان ها ، از خمیر دندان و دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

دندان درد در اوایل بارداری ، دندان درد در اواخر بارداری

اگر از بیماری صبحگاهی رنج می برید پس از استفراغ آب بنوشید یا دهان خود را بشویید . این کمک می کند اسید معده روی باقی دندان ها پاک شود . دندان های خود را بلافاصله مسواک نزنید . این ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما سطح اسیدیته دهان شما پس از بلا آوردن مواد افزایش می یابد . مسواک زدن به تنهایی بیشتر از فواید آن آسیب برساند ، بنابراین قبل از مسواک زدن حداقل یک ساعت پس از بالا آوردن مواد صبر کنید .

غذاهای شیرین و کربوهیدرات ها را کاهش دهید . میان وعده غذاهای سالم مانند سبزیجات خام ، کراکر گندم سبوس دار و میوه جات استفاده کنید.

مدت زمان دندان درد در بارداری

خبر خوب این است که مشکلات دندان درد که در دوران بارداری ظاهر می شوند اغلب کوتاه مدت هستند .  و پس از زایمان بهبود می یابند – هنگامی که سطح هورمون به حالت طبیعی می رسد.

شما نمی توانید تغییراتی را که بدن شما در دوران بارداری ایجاد می کند کنترل کنید ، اما می توانید میزان مراقبت از دندان ها را کنترل کنید . برای مسواک زدن مرتب دندان های خود در دوران بارداری قرار ملاقات بگذارید و هرگونه درد دندان را در بارداری به دندانپزشک اطلاع دهید.

منبع : healthline

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا