مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

کبد چرب چیست ؟ چع عواملی باعث چرب شدن کبد می شود ؟

مطالب پربازدید

کبد دومین عضو مهم بدن است

کبد چرب چیست ؟ کبد بعد از قلب مهم ترین عضو بدن است که هر گونه اختلال و نارسایی در آن سبب رسیدن آسیب های جدی به بدن فرد است. وظیفه ی اصلی کبد این است که سبب می شود ویتامین ها ، املاح و مواد معدنی درون هر وعده غذایی جذب بدن شما شود. با ماه همراه باشید تا اطاعاتی در مورد کبد چرب بدست آورید . کبد همانند یک صافی عمل می کند و تمام مواد مضر و سمی را حذف می کند برای مثال آمونیاک را که برای بدن خیلی خطر ناک است را به اوره تبدیل می کند و این اوره از طریق ادرار دفع می شود .

کبد چرب چیست ؟

هم چنین لازم است بدانید که کبد یکی از بزرگ ترین اعضای بدن انسان است اما به این نکته توجه کرده اید که اگر این عضو مهم و حیاتی دچار اختلال شود چه می شود؟ هپاتیت و کبد چرب از شایع ترین اختلال هایی است که فرد به آن ها دچار می شود حال بیاید با یک دیگر بخوانیم که کبد چرب چیست؟

علائم کبد چرب چیست ، آزمایش کبد چرب چیست

قطعا می دانید که تا یک میزانی وجود چربی در کبد طبیعی است اما اگر این میزان چربی از یک حدی بیش تر شود یعنی میزان ذرات چربی در کبد زیاد شود می گویند فرد دچار کبد چرب شده است. بیماری کبد چرب در تمام افراد مشاهده می شود اما معمولا در افراد مسن تر بیش تر دیده می شود. لازم به ذکر است که در بانوان به خاطر تغییراتی که در هورمون های آن ها ایجاد می شود کبد چرب بیش تر دیده می شود.

مطالب پربازدید

خانم های بار دار نیز گاهی اوقات به کبد چرب مبتلا می شوند و قطعا دلیل عمده ی بروز این مشکل نیز همین تغییرات هورمون است. کبد چرب بیماری است که بیش تر در کمین افراد تنبل و عاشق هله هوله است.

افرادی که الکل مصرف می کنند، غذای چرب و فست فودی، تنقلاتی مثل چیپس و پفک، سس، نوشابه های گاز دار و … بیش تر از افراد عادی به این بیماری دچار می شوند. البته بیش تر اوقات نیز به خاطر تغذیه نیست و مصرف برخی دارو ها مثل آسپرین، استامینوفن و ..‌ نیز سبب بروز این بیماری درد سر ساز می شوند . بیماری کبد چرب در بیمار های دیابتی و کسانی که فشار خون بالایی دارند نیز بیش تر دیده می شود‌.

علت کبد چرب چیست ، داروی کبد چرب چیست

نشانه های کبد چرب چیست ؟

چنان چه یکی از ویژگی های ذکر شده در قسمت قبلی را دارید باید خیلی بیش تر از سایر افراد دقت کنید باید به طور جدی مصرف غذا های سرخ کردنی و مضر را کنار بگذارید و سس و چیپس و نوشابه را دشمن کبد خود بدانید. سعی کنید در برنامه غذایی خود کدو، هویج، خیار، آب انار، آب زرشک، لبو ، لیمو  را بیش تر مصرف کنید. شاید با خود فکر کنید که علائم کبد چرب چیست و ما از کجا بفهمیم که به این بیماری دچار شده ایم.

  • خشکی پوست و زردی سفیده چشم
  • مور مور شدن دست و پا
  • ریزش موی شدید
  • خستگی و احساس ضعف
  • کم شدن اشتها و به دنبال آن کم شدن وزن
  • درد در ناحیه ی شکم و یا تورم آن

نشانه های کبد چرب چیست ، دلایل کبد چرب چیست

مطالب پربازدید

دیگر علائم کبد چرب چیست ؟

کبد چرب درجه های مختلفی دارد و طبیعی است که عوارض و نشانه های متفاوتی داشته باشد علاوه بر نکات ذکر شده علائم دیگری دارد. در بانوانی که به این بیماری دچار می شوند معمولا خون ریزی بیش تری در دوران قاعدگی دیده می شود.

پیچ خوردن پا و درد در مچ پا، بروز جوش های در بخش های مختلفی از بدن مثل صورت و کمر، تلخ شدن دهان، بزرگ شدن پستان مرد ها و ..‌ از علائم کبد چرب هستند اما خب معمولا این علائم خیلی قابل لمس نیستند و ممکن است که گاهی با مشکل های روز مره و عادی اشتباه شوند اما اگر این علائم را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک شما را معاینه کند .

علائم سیروز کبدی چیست ، عوامل کبد چرب چیست

در صورت ملتهب شدن کبد پزشک متوجه بیماری شما می شود اما لازم است بدانید که گاهی این بیماری قابل لمس نیست و باید آزمایش بدهید و در صورت مثبت بودن آزمایش های اولیه یک سری آزمایشی تکمیلی برای شما می نویسند تا از این بیماری مطمئن شوند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا