مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
تناسب و زیبایی

عوارض بوتاکس چیست ؟ عوارض جانبی بوتاکس از طریق تزریق

مطالب پربازدید

بوتاکس یکی از حداقل روشهای تهاجمی و مؤثر برای جوانسازی پوست و از بین بردن خطوط صورت و گردن است. بوتاکس و سم بوتولینوم حدود 50 سال است که در پزشکی برای درمان اختلالات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در 15 سال گذشته کاربردهای آرایشی به برنامه های بوتاکس اضافه شده است. مطالعات و بررسی های مربوط به بوتاکس نشان می دهد که این روش بسیار بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد. با این حال ، تمام روش های درمان و زیبایی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. در این مقاله می خواهیم عوارض بوتاکس چیست ، عوارض جانبی بوتاکس ، رفع عوارض بوتاکس ، عوارض بوتاکس در دراز مدت ، عوارض بوتاکس دور چشم ، عوارض بوتاکس ایرانی را بررسی کنیم.

مطالب زیر را نیز دنبال کنید:

خرید ریپورتاژ آگهی

کسب درآمد با بیت کوین

مطلب پیشنهادی فارسی کلاب
مطالب پربازدید

عوارض جانبی بوتاکس چیست ؟

به طور کلی ، تزریق بوتاکس عوارض بسیار کمی دارد و بیشتر این عوارض ممکن است به دلیل عدم آشنایی فرد تزریق بوتاکس و تزریق این ماده توسط افراد غیر متخصص باشد. بنابراین اولین و مهمترین توصیه ما انجام تزریق بوتاکس در کلینیک های معتبر پوست و مو و مطب پزشک متخصص است.

عوارض بوتاکس ایرانی

تمام عوارض جانبی احتمالی در مناطق مختلف صورت به طور کامل برای شما شرح داده شده است.

عوارض جانبی کلی بوتاکس چیست ؟

قرمزی و ورم

قرمزی و ورم (تورم) پاسخ طبیعی بدن به هر درمانی است. این عوارض معمولاً خفیف تا متوسط ​​است ، طی چند ساعت از بین می رود و نیازی به درمان ندارد. شدت قرمزی و ورم به میزان بوتاکس تزریق شده و ضخامت سوزن تزریق بستگی دارد. پیشگیری از این عوارض تا حد زیادی به تجربه پزشک بستگی دارد. استفاده از سوزن های با کیفیت ، تزریق آهسته و مقادیر کمی بوتاکس و همچنین استفاده از کمپرس سرد پس از تزریق مواردی هستند که می توانند از شدت قرمزی و تورم بکاهند.

درد

میزان درد در هنگام تزریق بوتاکس به آستانه تحمل درد شما بستگی دارد. بیشتر مراجعان از درد تزریق رنج می برند. برای کاهش درد ، می توانید استامینوفن را حدود یک ساعت قبل از مراجعه به کلینیک پس از مشورت با پزشک خود مصرف کنید. در برخی موارد از کرمهای بی حسی موضعی یا کمپرس سرد استفاده می شود تا درد در محل تزریق کاهش یابد. درد ممکن است تا 30 دقیقه پس از تزریق کمی تحریک کننده باشد.

مطالب پربازدید

سردرد و حالت تهوع

شایع ترین عوارض بوتاکس سردرد و حالت تهوع است. این دو عارضه در 2 تا 15 درصد مراجعه کنندگان دیده می شود. البته سردرد و حالت تهوع معمولاً در افرادی که اولین تزریق بوتاکس را انجام می دهند خفیف است و بیشتر دیده می شود. مدت زمان بروز این عوارض از چند ساعت تا حداکثر سه یا چهار روز متغیر است.

عوارض بوتاکس دیسپورت

علت سردرد و حالت تهوع پس از تزریق بوتاکس هنوز مشخص نیست. اما عواملی مانند آسیب در محل تزریق ، استرس و سابقه سردردهای میگرنی – همه در این امر نقش دارند. برای درمان سردرد کافی است از داروهای مسکن یا قرص های ضد میگرن منظم استفاده کنید.

عوارض بوتاکس چیست ؟ – سردرد

علامت گذاری

کبودی به دلیل سوراخ شدن رگهای خونی در محل تزریق ایجاد می شود. این معمولاً به این دلیل است که محل رگهای خونی قبل از تزریق بوتاکس به خوبی مشخص نشده بود. توجه داشته باشید که افراد غیر متخصص و غیر پزشک اطلاعات کافی در مورد آناتومی صورت و گردن ندارند. در نتیجه ، آنها می توانند رگ های خونی را در طی فرایند تزریق آسیب ببینند. کبودی های شایع تر وقتی پزشک شما مهارت و تجربه کافی در زمینه تزریق بوتاکس را ندارد.

برای جلوگیری از این عارضه ، باید حداقل 7 روز قبل از تزریق از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مانند سلفون) خودداری کنید. استفاده از پمادهای ویتامین K یا کرم های حاوی عصاره آرنیکا در رفع کوفتگی موثر است. اقدامات دیگری که می توان برای جلوگیری از کبودی انجام داد شامل موارد زیر است:

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
 • شما باید هنگام تزریق بوتاکس بنشینید.
 • عروق خونی باید قبل از تزریق شناسایی شوند. به خصوص در ناحیه اطراف چشم و سایر مناطق حساس؛
 • پزشک با فشار دادن انگشت روی محل تزریق (بدون ماساژ) می تواند احتمال آسیب دیدگی را کاهش دهد.

عفونت

هیچ تزریق بوتاکس گزارش نشده است. البته در مورد تزریقاتی که در تنظیمات درمانی توسط پزشک انجام می شود. تمام محلول های بوتاکس حاوی نمک منظم هستند و در دمای 4 درجه سانتیگراد ذخیره می شوند. حتی 30 روز پس از باز کردن محلول بوتاکس ، هیچ نشانه ای از رشد باکتری یافت نشد. با این حال ، در محیط های درمانی ، پوست شما قبل از تزریق به خوبی استریل می شود تا خطر عفونت را به صفر برساند.

واکنش های کولینرژیک

واکنش های کولینرژیک عوارض جانبی بوتاکس است که معمولاً به صورت خشکی در دهان یا چشم ظاهر می شود. به احتمال زیاد این عوارض جانبی هنگام استفاده از محصولات ساخته شده از سم بوتولینوم نوع B رخ می دهد.

عوارض جانبی بوتاکس چیست ؟ از طریق تزریق

در ادامه عوارض بوتاکس در محل تزریق توسط مناطق درمانی را بررسی کردیم:

عوارض بوتاکس چیست ؟ با تزریق بین دو ابرو

عوارض جانبی بوتاکس در درمان خطوط بین ابرو شامل سه مورد زیر است. هیچ یک از اینها برای سلامتی شما دائمی ، خطرناک و تهدید کننده نیستند. آنها فقط به عنوان عوارض جانبی زیبایی در نظر گرفته می شوند.

افتادگی پلک ها

افتادگی پلک در گذشته معمول بود و هنوز هم در افرادی که تزریق بوتاکس در مراکز غیر پزشکی یا معتبر انجام می دهند دیده می شود. این عارضه در نتیجه تزریق نامناسب و تأثیر بوتاکس بر روی عضله پلک فوقانی رخ می دهد. پلک های ریخته شده معمولاً دو تا 15 روز پس از تزریق بوتاکس دیده می شوند و برای بهبودی به دو تا هشت هفته نیاز دارند. با این حال ، با از بین رفتن تدریجی اثرات بوتاکس ، کاملاً بهبود می یابد و جای نگرانی نیست.

ماندگاری بوتاکس

برای جلوگیری از این عارضه ، توجه به موارد زیر کاملاً موثر است:

 • بعد از تزریق بوتاکس خم نشوید. در محل تزریق لمس یا تزریق نکنید.
 • پزشک باید محلول بوتاکس را به مقدار کم و به آرامی تزریق کند. به یاد داشته باشید که در حین تزریق ناحیه تحت درمان را ماساژ ندهید.
 • برای تثبیت بوتاکس در عضلات هدف بهتر است از عضلات مورد نظر به مدت 3 ساعت به طور مداوم استفاده کنید و با آنها تمرین کنید. به این ترتیب بوتاکس سریعتر در بافت هدف جذب می شود و به عضلات دیگر نمی رسد.

بهترین روش تزریق بوتاکس چیست ؟

برخی افراد بیشتر از بوتاکس مستعد این عارضه هستند. پزشک شما باید عوامل خطر را برای شما بررسی کند و اگر اصلاً روش تزریق را انتخاب کنید که مناسب شرایط شما باشد. برخی از عواملی که احتمال افتادگی پلک ها را هنگام تزریق بوتاکس بین ابروها افزایش می دهد عبارتند از:

 • سابقه آسیب و جراحی در این زمینه را داشته باشید.
 • مسن؛
 • کسانی که از نظر ژنتیکی عضله پلک ضعیفی دارند. این مشکل معمولاً توسط سایر عضلات صورت جبران می شود و معمولاً قابل تشخیص نیست. پزشک با معاینه عضلات به این موضوع پی می برد.

در گذشته پلک های افتاده در 10٪ مشتری مشاهده می شد. اما اکنون ، با بهبود تکنیک ها و کاربردهای تزریق ، بروز این عارضه تقریباً به صفر رسیده است.

تورم پشت و بافت لنفاوی مجاور در پلک

این عارضه بعید است و در افراد با سابقه تورم و ورم در ابرو و پلک ها به ویژه در افراد با تورم صبحگاهی شایع تر است. التهاب ملتحمه و افتادگی بافت بین ابروها نیز می تواند احتمال بروز این عارضه را افزایش دهد.

خطوط نزدیک بینی را بزرگ کنید

گاهی اوقات ، با فلج عضلات بین ابرو ، فعالیت عضلات اطراف بینی افزایش می یابد و خطوط نزدیک بینی ظاهر می شود. مخصوصاً وقتی می خندید و اخم می کنید. تزریق بوتاکس در دو طرف بینی می تواند این مشکل را به خوبی برطرف کند.

عوارض بوتاکس در دراز مدت

عوارض بوتاکس با تزریق ابرو و پیشانی

افتادن ابروها

عضله پیشانی ، که به آن frontalis گفته می شود ، عضله ای نازک و گسترده است که نسبت به دوزهای پایین بوتاکس حساس است. اگر محل تزریق بوتاکس در پیشانی خیلی کم باشد ، می تواند باعث ایجاد ابرو و افتادگی پلک شود. در این حالت احساس سنگینی در پیشانی و پلک های فوقانی خواهید کرد که با آرایش بدتر خواهد شد.

البته این عارضه بینایی شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد و معمولاً پس از یک هفته تا 4 هفته برطرف می شود. این عارضه مانند سایر عوارض بوتاکس به دلیل کم تجربگی سرنگ و عدم شناخت آناتومی صورت رخ می دهد. اگر تزریق توسط پزشک متخصص انجام شود ، احتمال افتادگی ابرو و پلک تقریباً صفر است.

توصیه های بوتاکس: 5 مرحله قبل از عمل

صورت کسل کننده

ظاهر یخ زده یکی از عوارض جانبی بوتاکس است که به دلیل مصرف بیش از حد آن رخ می دهد. همانطور که گفته شد ، عضله پیشانی به بوتاکس بسیار حساس است. برای جلوگیری از این عارضه ، دوز کمی بوتاکس به پیشانی تزریق می کنیم و نتایج را یک ماه بعد بررسی می کنیم. نیمی از مشتریان نیازی به تزریق اضافی ندارند ، اما در نیمه دیگر دوز بسیار کمی تزریق می شود تا خطوط باقیمانده از بین برود.

عوارض بوتاکس در تزریق پلک

شل شدن پلک پایین

عضله اطراف چشم شما که مسئول ایجاد خطوط پای کلاغ است ، عضله ای سطحی ، نازک ، پهن و بسیار قوی است. بعضی اوقات در حین درمان با توربو ، فلج ایجاد شده در این ماهیچه به حدی است که باعث افتادگی یا پارگی انتهای چربی زیر چشم می شود. علاوه بر این ، عضله اطراف چشم رگ های لنفاوی اطراف چشم را ماساژ می دهد تا مایعات اضافی را از ناحیه تخلیه کند. اگر عضله کاملاً فلج شود ، مایعات اضافی تخلیه نمی شوند و زیر چشم ورم می کنند. این حوادث باعث تورم زیر چشم می شود و حتی می تواند باعث افزایش آن شود.

 • عوارض جانبی تزریق بوتاکس در اطراف دهان شامل موارد زیر است:
 • عدم تقارن
 • فلج عضلات لب و عدم توانایی صحبت و بلعیدن درست
 • مشکل خندیدن روی لبها
 • گاهی اوقات ناتوانی در جلوگیری از بزاق
 • خطوط اطراف بینی

تزریقات در این ناحیه باید با دقت زیادی انجام شود. اگر پزشک شما در تزریق بوتاکس مهارت کافی نداشته باشد ، عوارضی مانند سقوط در گوشه های دهان ، افتادن لب ها و پهن شدن لب فوقانی ممکن است رخ دهد.

زاویه های دهان و چانه

تزریق بوتاکس به عضله مثلثی که در گوشه های پایین دهان قرار دارد می تواند گوشه های دهان را بلند کند. در این نرم افزار خطر مشکل در لبخند زدن و همچنین مشکل در صحبت کردن وجود دارد. در مورد تزریق بوتاکس در چانه ، اگر تزریق به درستی انجام نشود ، هنوز عوارض ذکر شده را مشاهده می کنیم.

عوارض بوتاکس در تزریقات گردن

مهمترین عارضه تزریق بوتاکس در گردن ، مشکل در بلع و کاهش بزاق است. همچنین ، اگر بوتاکس به عضلات عمیق تر گسترش یابد ، ممکن است در حرکت گردن به چپ و راست مشکل داشته باشید.

رفع عوارض بوتاکس

سایر عوارض جانبی بوتاکس

فلج نکردن عضلات هدف یکی دیگر از عوارض بوتاکس است که در صورت عدم استفاده و تزریق دوزهای مناسب دارو حتی در مناطق نامناسب ایجاد می شود. در موارد بسیار نادر مقاومت در برابر سم بوتولینوم مشاهده شده است ، در این حالت تزریق بوتاکس هیچ تاثیری بر عضلات ندارد.

واکنشهای سیستمیک یا کلی بدن به بوتاکس بسیار نادر است. هیچ واکنش آلرژیک به داروهای مجاز بوتاکس گزارش نشده است. گزارش هایی از علائم پسوریازیس مانند و بثورات قرمز در پوست ظاهر شده است که تاکنون ، در بین میلیون ها تزریق ، فقط در دو بیمار در سراسر جهان رخ داده است.

تزریق بوتاکس چه خطراتی را دنبال می کند؟

تزریق بوتاکس علی رغم مزیت ها و امتیازاتی که با خود به همراه دارد، ممکن است در برخی مواقع نیز خطراتی را به خود ببیند. البته به طور کلی اینکار خطرات احتمالی چندان زیادی ندارد ولی اگر توسط یک پزشک متخصص انجام نگیرد. عوارض بسیاری را نشان خواهد داد. کلینیک مورد نظر نیز باید بتواند بهداشت را به صورت کامل رعایت نماید و به طور کامل تجهیزات مورد نیاز را داشته باشد. گاهی اوقات بدن شما ممکن است از خود عوارض و یا نشانه هایی را بروز دهد که عدم توجه به آن ها ممکن است خطراتی را برای سلامتی داشته باشد. آلرژی، ضعف عضلانی، تنگی نفس، اختلال در بینایی و همچنین اختلال در  صحبت کردن از جمله خطراتی به حساب می آیند که تزریق بوتاکس ممکن است برای شما داشته باشد. ولی این دسته از نشانه ها بسیار نادر می باشد و نگرانی خاصی در آن باره وجود ندارد.

در صورت مشاهده هر یک از این موارد باید با پزشک متخصص خودتان ارتباط برقرار کنید تا شما را راهنمایی کنند و در صورت نیاز یک وقت ملاقات برای شما تعیین نماید. از این رو به تمامی موارد بالا دقت کنید و برای جلوگیری کردن از خطرات آن بدون وقفه ای بالا دکتر در ارتباط باشید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا